Prawidłowy sposób przeprowadzania audytów finansowych

Osoby zajmujące się przeprowadzaniem audytów finansowych wykonują bardzo odpowiedzialną pracę. Nieraz to od nich zależą dalsze losy firmy – im szybciej zostaną wykryte popełniane przez nią błędy, tym prędzej można będzie im zaradzić. Dzięki zachowaniu kilku zasad pracy audyt finansowy zawsze zostanie przeprowadzony w sposób efektywny.

Nieprzesadna drobiazgowość

Przeciętny człowiek skojarzy przeprowadzenie audytu z pracą szczególnie drobiazgową. Może ona przypominać całogodzinne przeglądanie sterty papierów, wertowanie tych samych zdań po kilka razy i przyglądanie się najmniejszym drobiazgom. Wbrew pozorom celem rewidentów nie jest doszukanie się chociażby niewielkiego potknięcia. Ich misją jest pomaganie firmom.

Audyty trzeba oczywiście przeprowadzać dokładnie, ale niekoniecznie zupełnie szczegółowo. Sporządzenia finansowe podlegają ogólnej analizie i dzięki temu wykrywają główne nieprawidłowości, a jednocześnie nie zajmują zbyt wiele czasu. Tak to wszystko powinno wyglądać.

Dostosowanie trybu pracy do potrzeb działalności

Rewidenci potrafią wejść w skórę sprawdzanej firmy i dokładnie zrozumieć jej najważniejsze potrzeby oraz zasady funkcjonowania. Metody pracy dostosowują do indywidualnych cech konkretnych branż. Dobrze wykonany audyt finansowy nigdy nie będzie wyglądać tak samo. Zmieni się, wraz ze zmieniającymi się potrzebami i oczekiwaniami samego klienta.

Końcowa opinia wydana wyłącznie na podstawie analizy sprawozdań finansowych nie będzie mieć dla firmy większego znaczenia. Skupi się na ogólnych błędach, nie wnikając w to, co mogło do nich doprowadzić. Wartość takich rekomendacji nie jest zbyt wysoka. Osoby przeprowadzające audyty muszą więc patrzeć nieco dalej i wychodzić poza samo sprawdzanie dokumentów.

Możliwość zapobiegania kolejnym błędom

Ogólnie rzecz biorąc audyty finansowe wyznaczają błędy popełnione w dokumentach finansowych i radzą, jak należy je wyeliminować. Pomagają rozwiązywać zaistniałe już problemy, jednak mogą dodatkowo zapobiegać powstawaniu kolejnych.

Doświadczeni rewidenci szybko dostrzegą, które elementy firmy nie wyglądają tak jak powinny. Zauważą pewne niedoskonałości pracowników i opowiedzą o nich w swoich końcowych ocenach. Znajomość tych nieprawidłowości pozwoli je szybko wyeliminować. To najlepszy sposób na uniknięcie poważniejszych problemów.

Artykuł powstał we współpracy z GLC

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here