Całoroczne prace w ogródku

O ogród trzeba dbać, nie wystarczy jedynie zasadzić rośliny. Jeśli pozbawimy je opieki – to po pewnym czasie przestaną rosnąć, a ich miejsce zajmą inwazyjne chwasty. Praca w ogródku występuje przez cały rok.

Wiosna w ogrodzie

Wiosną najczęściej sprzątamy po zimie i zaczynamy przygotowywać się na rozpoczęcie nadchodzącego sezonu. Bardzo ważną czynnością jest dokładne grabienie liści, które opadły jesienią i przez zimę leżały na trawniku. To idealny moment, jeśli nie zrobiliśmy tego w październiku lub w listopadzie. Grabienie liści może być czynnością poprzedzającą aerację oraz wertykulację. Te czynności mają na celu poprawić stosunki wodne i powietrzne w glebie, zebrać powstałą warstwę murszu oraz przyczynić się do lepszego rozprowadzenia nawozu. Wczesna wiosna to czas siewu, do pojemników wysiewa się niektóre gatunki roślin, które później wysadza się do gruntu. W ten sposób postępujemy z pomidorem oraz z roślinami ozdobnymi. Kiedy temperatura powietrza nieco się podniesie, a roślinom nie grozi już ryzyko uszkodzeniem przymrozkami – możemy zdjąć okrywy, które chroniły je przed zimnem. W tym czasie warto rozkopać kopczyki, które osłaniały róże lub kłącza irysów. Późną wiosną sadzimy rośliny do gruntu i zaczynamy ich odżywianie. Na targach zaczynają pojawiać się bratki, stokrotki. Na grządkach widać już tulipany, krokusy, a skalny ogród mieni się pięknymi barwami.

Lato w ogrodzie

W tym czasie praca ogrodnika kręci się głównie wokół koszenia trawy oraz przycinania krzewów. Możemy też odświeżyć meble ogrodowe, to dobry czas ponieważ są one intensywnie użytkowane podczas spotkań rodzinnych i sąsiedzkich. Jeśli nie posiadamy grilla – to najlepszy moment na zbudowanie go, nic tak nie cieszy jak grillowanie w gronie najbliższych. Chłodniejsze dni możemy wykorzystać na przebudowę kompostownika, dobry kompost wspomaga wzrost roślin i jest doskonałym źródłem pierwiastków dla roślin. W ogrodzie pojawiają się owady zapylające, warto więc zbudować im domki, to niezła zabawa dla dzieci. Nie tylko mogą obserwować pszczoły murarki w pracy, ale też mogą uczyć się szacunku do stworzeń.

Jesień w ogrodzie

To bardzo piękny czas dla ogrodu, ogrodnik jednak ma dużo pracy. Liście zaczynają się przebarwiać i opadać z drzew, pod koronami tworzy się piękny, kolorowy i szeleszczący dywan, który niestety trzeba zebrać. Najlepszym narzędziem są grabie, ale nie każdy ma tyle siły, aby zgrabić trawnik. Równie dobrze zbiera się je za pomocą kosiarki lub odkurzacza do liści. Przed zimą trawę powinno się kosić, aby przez zimę nie powstała pod śniegiem pleśń śniegowa – niebezpieczna choroba grzybowa trawy. W tym czasie dobrze jest zacząć okrywać rośliny za pomocą włókniny, chochołów lub grubą warstwą liści. Róże powinny zostać kopczykowane, to samo robimy z roślinami, które mają wrażliwą nasadę pędów. Okrywamy hortensje, gdyż wiosenne przymrozki mogą uszkodzić pędy kwiatowe i roślina nie wyda kwiatów.

Zimowe prace

Praca w ogrodzie zimą nie jest zbyt intensywna, jeśli mamy sad owocowy – wolny czas możemy poświecić na cięcie gałęzi, doskonale widać całą koronę drzewa, bo nie ma ono liści.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here