pieniądze

Kredyty konsumenckie stanowią jedną z opcji poszukiwania dodatkowych środków finansowych. Ich formy bywają różne, od debetu na karcie kredytowej, przez pożyczkę na zakup samochodu czy mieszkania, aż po kredyty gotówkowe. Łączy je natomiast fakt, że są przyznawane przez instytucje finansowe i firmy pożyczkowe osobom prywatnym. Kredyt konsumencki nie jest przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej. Jak sama nazwa sugeruje, jego celem jest konsumpcja.

Kredyt to przede wszystkim obowiązek

Zaciągnięcie zadłużenia nie jest łatwe, a przynajmniej nie powinno takie być. Każdy, nawet najmniejszy dług ogranicza bowiem dostęp do zarobionych środków oraz możliwość swobodnego nimi zarządzania. Przede wszystkim jednak kredyt czy pożyczka negatywnie wpływają na samopoczucie osoby, która je zaciągnęła. Ich spłata to kolejny obowiązek. A często także źródło niemałego stresu. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku problemów w pracy czy chociażby wizji utraty zatrudnienia. Dlatego każdy planowany kredyt konsumencki powinien być gruntownie przemyślany.

Większość klientów banków zgłasza się bezpośrednio do ich przedstawicieli z głową pełną marzeń. Tymczasem warto najpierw udać się do doradcy finansowego. Taka osoba nie będzie od razu nakłaniać do zaciągania zadłużenia, najpierw na spokojnie przeanalizuje sytuację finansową swojego klienta. Oczywiście bank nie przyzna kredytu komuś, kogo ewidentnie na to nie stać. Jeżeli jednak potencjalny klient dosyć ma dobrą pozycję zawodową i niezłe zarobki to z pewnością zostanie mu przedstawiona okazja atrakcyjnego wsparcia finansowego.

Niestety, z uregulowaniem długu będzie już musiał radzić sobie sam. Z tego powodu nawet niewielkie zadłużenie należy przemyśleć, a najlepiej omówić także z niezależnym specjalistą od finansów. Podczas rozmowy z taką osobą nie można niczego zatajać, trzeba natomiast dokładnie przedstawić swoje zarobki i wydatki. Czasami wywołuje to pewien dyskomfort czy uczucie zażenowania, ale to nic w porównaniu z napięciem wywoływanym niemożnością spłaty kredytu.

Kredyt kontra pożyczka

Zaletą kredytu konsumenckiego jest jego znaczna kwota. Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem może jego górna granica waha się na poziomie nieco ponad dwustu pięćdziesięciu tysięcy złotych. Za taką kwotę można już kupić mieszkanie lub zrealizować inny ,,wielki” cel. To zaleta, podobnie jak możliwość odstąpienia od umowy w terminie dwóch tygodni od jej podpisania czy wcześniejszego spłacenia zadłużenia. To zalety, wadą jest natomiast czas oczekiwania na kredyt konsumencki. Formalności, uzupełnianie dokumentacji, a potem czekanie na decyzję banku.

To wszystko zajmuje wiele dni, jeżeli nie tygodni. W niektórych przypadkach kredytobiorca nie może sobie pozwolić na taką zwłokę. Stąd też tak duża popularność różnego rodzaju pożyczek. Mimo ich znacznie wyższego oprocentowania firmy ich udzielające nie narzekają na brak klientów. Tych ostatnich kusi przede wszystkim możliwość niemal natychmiastowego otrzymania pieniędzy. Nie są to co prawda kwoty tak imponujące jak przy kredycie konsumenckim, ale na niewielkie codzienne czy niespodziewane wydatki z reguły wystarcza. Przed złożeniem wniosku należy jednak dokładnie sprawdzić firmę pożyczkową. Ich działalność nie jest bowiem regulowana tak ścisłymi przepisami, jak w przypadku banków.

karta kredytowa

Kredyt i karta kredytowa

Jak wspomniano na kredyt trzeba czekać, natomiast środki z karty kredytowej są dostępne od razu. To wielki plus i fundament popularności tej ostatniej. Z drugiej jednak strony kredyt konsumencki oznacza niższe oprocentowanie, a do tego szansę uzyskania znacznie pokaźniejszej sumy. O tym, które rozwiązanie okaże się lepsze, ostatecznie decyduje zatem cel przyświecający kredytobiorcy.

Decyzję o zaciągnięciu kredytu klient banku podejmuje samodzielnie. Aby było to możliwe, musi on jednak dysponować jak najpełniejszą wiedzą na temat oferty. Ustawodawca chroni obywateli poprzez nakładanie na banki obowiązku formułowania umów kredytowych tak, by klienci mogli je bez trudu zrozumieć. W praktyce bywa z tym różnie, ale faktycznie pod tym względem wydaje się iść ku lepszemu. Kredyty konsumenckie to jeden z filarów, na których opierają się współczesne banki.
W interesie ich właścicieli jest zatem zachęcanie potencjalnych klientów do współpracy, a nie ich odstraszanie. Przystępne oraz jasne warunki to ważny element nie tylko promocji, ale także budowania zaufania oraz umacniania wizerunku. Klienci powinni też pamiętać, że oferty banków różnią się od siebie, warto je poznać przed podjęciem decyzji o współpracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here