Giełdy na świecie

Na świecie działa wiele giełd, ale niektóre są znane inwestorom ze wszystkich krajów. Poznaj listę 5 największych giełd papierów wartościowych na świecie.

1. New York Stock Exchange

230 – właśnie tyle lat ma New York Stock Exchange (NYSE). Giełda, która została założona w 1792 r., znajduje się dziś w ścisłej czołówce pod względem kapitalizacji giełdowej spółek – w 2018 r. było to 30,1 bln USD. Przez lata obecności na rynku giełda wielokrotnie musiała dostosowywać się do bieżącej sytuacji. Przykładowo w 2020 r. NYSE przeszła tymczasowo na handel wyłącznie elektroniczny, co miało bezpośredni związek z pandemią COVID-19.

2.  NASDAQ

Największe giełdy na świecie to nie tylko New York Stock Exchange – na liście znalazła się też inna amerykańska giełda, czyli technologiczny NASDAQ. Jeżeli spojrzeć na datę jej założenia, to jest ona niemal 200 lat młodsza od NYSE, ale wśród inwestorów równie popularna. Głównym indeksem jest NASDAQ Composite – obejmuje on niemal wszystkie akcje notowane na giełdzie NASDAQ, w rezultacie czego jest on jednym z najpopularniejszych indeksów giełdowych w Stanach Zjednoczonych.

3. Shanghai Stock Exchange

Równie imponująco w liczbach prezentuje się chińska giełda Shanghai Stock Exchange. Pomimo że została ona założona pod koniec 1990 r., to w lipcu 2021 jej kapitalizacja rynkowa wynosiła 7,62 bln USD. Jest to też jedna z największych giełd w Azji. To, co odróżnia Shanghai Stock Exchange od innych giełd funkcjonujących na terenie Chin, to brak całkowitego otwarcia dla inwestorów zagranicznych. Za zarządzanie giełdą odpowiada Chińska Komisja Regulacyjna ds. Papierów Wartościowych.

4. Euronext

Jak wskazuje nazwa, Euronext to europejska giełda. Wywodzi się ona z pierwszych giełd, które funkcjonowały na terenie Niderlandów. Inwestorzy mogą na niej nabywać i sprzedawać szereg instrumentów – wymienić wystarczy m.in. akcje, towary (energia elektryczna, rzepak, kukurydza czy nawet drewniane palety), waluty, indeksy czy wreszcie fundusze ETF. Na koniec 2021 r. kapitalizacja rynkowa wynosiła 6,9 bln euro. Euronext oferuje też usługi posttransakcyjne.

5. Japan Exchange Group

Historia Japan Exchange Group, czyli JPX, zaczęła się w 1949 r. – wówczas jednak giełda ta funkcjonowała pod inną nazwą. W skład grupy korporacyjnej wchodzą m.in. operator Tokijskiej Giełdy Papierów Wartościowych (Tokyo Stock Exchange), operator giełdy Osaka Exchange, operator Tokyo Commodity Exchange i organ samoregulacyjny (Japan Exchange Regulation). Kapitalizacja rynkowa JPX w 2021 r. wyniosła 6,79 bln dolarów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here