POŻYCZKI POZABANKOWE A PRAWO

Nagła potrzeba uzyskania dodatkowych środków finansowych zdarza się wielu z nas. Zepsuty samochód, leczenie, kupno nowego sprzętu czy też nieprzewidziana podróż – powodów może być bez liku. Co można zrobić w takiej sytuacji? Wiele osób decyduje się na zaciągnięcie pożyczki pozabankowej. Spora część konsumentów zastanawia się jednak nad aspektami prawnymi takich rozwiązań. Czy są legalne? Na to pytanie udzielamy odpowiedzi w poniższym artykule.

Termin „pożyczka” bardzo często stosuje się naprzemiennie z terminem „kredyt”. Jest to jednak duży błąd. Te dwa pojęcia oznaczają w rzeczywistości dwie różne rzeczy. Kredyty mogą być udzielane wyłącznie przez bani oraz instytucje finansowe. Pożyczki może udzielić tak na prawdę każdy – włącznie z podmiotem fizycznym. Pożyczka nie ma charakteru celowego, w związku z czym udzielający jej nie musi, a wręcz nie ma prawa dochodzenia do tego, na jaki cel jest zaciągana i w jaki sposób wykorzystywane są pożyczone pieniądze. Między innymi właśnie z tego względu pożyczki pozabankowe są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Dodatkowo dają możliwość szybkiego uzyskania dodatkowych pieniędzy, ponieważ nie wymagają spełniania szeregu formalności oraz sprawdzania wiarygodności konsumenta, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kredytów. Pieniądze uzyskane z pożyczki pozabankowej często znajdują się na koncie klienta w ciągu kilkunastu minut. Na polskim rynku działa szereg firm udzielających pożyczki, przykładem może być Lendon https://www.lendon.pl/szybka-pozyczka-przez-internet Tego typu rozwiązanie pozwala również na zdobycie potrzebnych pieniędzy osobom ze złą historią BIK, nieposiadającym zdolności kredytowej, zadłużonym bądź też takim, którym banki z innych powodów odmówiły udzielenia kredytu.

Bezpieczeństwo pożyczek pozabankowych

Mówiąc o pożyczkach pozabankowych często można spotkać się z różnymi wątpliwościami dotyczącymi ich bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, że – pomimo, iż firmy pożyczkowe nie podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego – pożyczki tego typu podlegają ścisłym regulacjom prawnym. Wynikają one przede wszystkim z Kodeksu Prawa Cywilnego oraz uchwalonej w 2011 roku ustawy o kredytach konsumenckich. Również koszty związane z udzielaniem pożyczek online podlegają ścisłym regulacjom prawnym wynikającym z ustawą o nadzorze nad rynkiem kredytowym, potocznie zwaną antylichwiarską. Akty te regulują zasady udzielania pożyczek osobom fizycznym

Oprócz wspomnianych wyżej aktów prawnych istnieją bardzo ścisłe regulacje związane z udzielaniem pożyczek krótkoterminowych. Od 11 marca 2016 roku obowiązują zasady, zgodnie z którymi pożyczając na okres jednego roku 1000 zł konsument będzie musiał oddać maksymalnie 1600 zł. W kwotę tą wliczone są wszystkie prowizje, odsetki oraz inne opłaty.

Zgodnie z regulacjami wymienionych wyżej aktów prawnych firmy pożyczkowe mają obowiązek:

– poinformowania klienta o całkowitej kwocie pożyczki (w umowie, regulaminie bądź też na stronie internetowej),

– ustalić wysokość oprocentowania pożyczki na wysokość nieprzekraczającą czterokrotności kredytu lombardowego w skali roku. 

Przemyśl swoją decyzję!

Zanim podejmiesz decyzję o zaciągnięciu pożyczki pozabankowej, sprawdź, czy wybrana przez Ciebie firma pożyczkowa zapewnia przejrzyste warunki, brak dodatkowych, ukrytych opłat, oraz czy ma pozytywną opinię poprzednich pożyczkobiorców. Są to czynniki, które powinny decydować o tym, czy weźmiemy pożyczkę w danej instytucji finansowej. Pamiętajmy, że firmy pożyczkowe i parabanki to dwie zupełnie różne sprawy.  Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z zaufaniem niewłaściwej instytucji, zawsze dokładnie czytajmy warunki umowy, zanim ją podpiszemy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here