Zainwestuj w rodzimą monetę

Moneta to nie tylko środek płatniczy umożliwiający handel. Ma swoją historię i przy odrobinie wiedzy oraz zaangażowania może stanowić ciekawą inwestycję. Polska jest tu w dobrej sytuacji, ponieważ rynek numizmatyczny rozwija się w najlepsze.

Z jakiego metalu?

Monety kolekcjonerskie są tworzone przede wszystkim z metali szlachetnych, głównie srebra i złota. Dzięki temu ich wartość zawsze wynosi co najmniej tyle, ile wartość kruszcu, z którego je wykonano. Z reguły jednak cena jest sporo większa. Często monety takie wzbogaca się na wiele różnych sposobów. Miewają różne formy – w tym kwadratowe. Mogą posiadać domieszki innych materiałów – nawet bursztynu lub szkła. Część monet kolekcjonerskich jest kolorowana a niektóre mają także hologramy. W Polsce pierwszą monetą z niestandardowym dodatkiem była srebrna moneta Szlak Bursztynowy z kawałkiem bursztynu. Moneta do dziś cieszy się uznaniem numizmatyków a emitenci monet starają się coraz bardziej uatrakcyjnić ofertę. Wśród producentów monet kolekcjonerskich w Polsce największą estymą cieszy się Mennica Polska.

Moneta na okoliczność

Poza monetami kolekcjonerskimi, na rynku pojawiają się również monety okolicznościowe, czyli posiadające nietypowy rewers, jak również monety bulionowe. Zależnie od serii i chwili wybicia, honorują one ważkie zdarzenia, bohaterów narodowych, polską przyrodę i różne miejsca. Można nimi płacić, ale z reguły mają wyższą wartość niż wskazuje na to ich nominał i raczej zamiast do portfeli – trafiają do domowych kolekcji. Tam natomiast, z czasem nabierają mocy i wartości. Skup monet okolicznościowych działa bardzo prężnie, choć tylko nieliczne osiągają bardzo wysokie ceny.

Wartość numizmatyczna = wartość inwestycyjna

Wiele osób kupuje pieniądze, zarówno obiegowe jak i kolekcjonerskie. Numizmatyka może być luźnym hobby, ale może być też traktowana jako inwestycja. Zatem monety kolekcjonerskie należy traktować jako monety inwestycyjne, bowiem z reguły zyskują na wartości – choćby z racji wzrostu wartości materiału, z którego są wykonane (złoto, srebro). Najlepiej kupować takie monety w pakietach, choć żeby wykorzystać je jako inwestycję konieczna jest wiedza, której nabywa się z czasem. Są pewne wskazówki, które należy brać pod uwagę szacując wartość monet kolekcjonerskich: nakład, materiał, z którego jest wykonana, temat monety, długość serii, w której występuje, czy wreszcie stan monety.

Więcej o inwestycjach w monety kolekcjonerskie przeczytasz na stronie https://www.metalmarket.eu/sw/menu/pakiety-inwestycyjne/monety-w-pakietach-820.html

[Głosów:2    Średnia:3/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKredyt 2000 zł
Następny artykułKredyt bankowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here